“Modern” Müslümanım diyen Ey hanımlar!

Tarih kitabının bir sayfasında Sütçü İmam’ın Maraşlı kadınların çarşafını açmaya kalkan Fransızları vurduğu kahramanlık olarak anlatılırken, başka bir sayfada kadınların çarşafını açınca uygar olduğumuz yazıyor. Asıl soru şu; Fransa’mı bizi işgal etti yoksa biz mi Fransız olduk? Mustafa ARMAĞAN

Bayanlar Hadi Çalışın! En Modern Şirket! 8.04.2021 Cüneyt Özdemir

İngiliz basını BBC: Kadının yeri evidir

İngiliz gazetelerinin tümü, kadınların onlarca yıldır sürdürdüğü eşitlik mücadelesinden sonra, “Kadının yeri evidir” düşüncesinin yeniden güç kazandığını aktarıyorlar.
İngiltere’nin tanınmış üniversitelerinden Cambridge, yaptığı araştırmada “Kadınlar full-time çalışınca aile ortadan kalkıyor” sonucuna ulaştı. Son 30 yılı inceleyen sosyoloji profesörlerinden Jacqueline Scot, “Kadınlar artık iş ve ev yükünü taşıyamıyor. Bu yüzden ailesini düşünen kadınlar yarım gün çalışmayı tercih ediyor. Kariyeri tercih edenler ise ailelerinde büyük sorunlar yaşıyor” tespitinde bulundu.

Daily Telegraph’dan özetleyelim: “Araştırma, kadınların iş hayatına atılması ve yükselmek ama aynı zamanda çocuk da yetiştirmek istemesinin, aile yaşamına zarar verdiğine inananların sayısında, 1994 yılından bu yana artış olduğuna işaret ediyor.

Araştırmayı kaleme alan Profesör Jacqueline Scott, inançlardaki değişimlerin, ille de davranışlarda da değişim anlamına gelmediğini vurguluyor. Ama yine de inançların önemli olduğunu, kadınların çalışmasının, aile yaşamıyla uyuşmadığı görüşü bir kez ağır basmaya başlarsa, bunun çalışan kadın üzerinde, ister istemez ek bir baskı oluşturacağını söylüyor.”

Tesettürü İnkar Eden Kadının Cenazesi – Son Osmanlı Ali Yıldırım Hoca (1909) 50’li yıllarda bir kadını defnederken yaşadığı hadiseyi anlatıyor.  Sohbetin tamamı

Modern (Köle) Kadın | Sema Maraşlı | Akit TV

Kafese kapatıldığı iddia edilen Osmanlı kadını mı daha özgür yoksa Cumhuriyet kadını mı? Yavuz Bahadıroğlu

ERKEĞİN AİLEDEKİ ROLÜ BİTMESİN – Sema MARAŞLI

Kadın Erkek Karışıklık ve Foto Paylaşmanın 3. Boyutu Milletleri yok eden ekonomi değil, asrın belası ahlaksızlık – Ali Ulvi Uzunlar

1916,Viyana,Avusturya.Kral ve hanımı Tabii ki Müslüman değiller “Kraliçe” olduğu için kıymetli!
1916,Viyana,Avusturya.Kral ve HANIMI.Tabiiki Musluman degiller “Kralice” oldugu icin kıymetli!!

MODERN MÜSLÜMAN

Eşarbı Vakko’dan alınmış bone
İnanması çok zor ALLAH’IM bu ne
Altında pantolon modaymış gene
Giyinmek manası örtünmek inan
Bu fetvayı kimden aldın Müslüman?

Kısa pardösüler dizden yukarı
Renk renk başörtüler kırmızı sarı
Yüz metre öteden parlar jakarı
İslami kıyafet bu değil inan
Bu fetvayı kimden aldın Müslüman?

Daracık pardösü yırtmaç yarısı
Tamamen ortada vücut yarısı
Başları döndürür parfüm kokusu
İnsanın ziyneti hayadır inan
Bu fetvayı kimden aldın Müslüman?

Ten rengi çoraplar görmez setreni
Madada geçecek alman Ketreni
Eli kolu kuyumcu vitrini
İslami yaşayış bu değil inan
Bu fetvayı nerden aldın Müslüman?

Moda diye bizi soydular
Örtümüzü alıp bir kenara koydular
Bizi öyle görüp sevinç duydular
Bizim dinimizde bu yoktur inan
Bu fetvayı nerden aldın Müslüman?

Modern Müslüman’ın işi pratik
Evinde eşyası hep otomatik
Dokun parmağını bütün işler bitik
Bu rahatlık bizi bizden aldı Müslüman
Sadece mutluluk bu değil inan
Bu fetvayı nerden aldın Müslüman?

Sabah gezmesinde kahveler fallar
Çarşı pazarlarda aşındı yollar
Oğlum kızım diye yığıldı mallar
Hayatın gayesi bu değil inan
Bu fetvayı nerden aldın Müslüman?

Kimisi avamdan kimisi derviş
Gözleri sürmeli topuk bir karış
Modern Müslümanlar böyle giyermiş
İslam’ın özünde bu yoktur inan
Bu fetvayı nereden aldın Müslüman?

Üstünde pantolon kılarsın namaz
Ne olur sözümü dinlesen biraz
Rasülüllah seni böyle tanımaz
Sünneti yaşamış olmazsın inan
Bu fetvayı nereden aldın Müslüman?

Zamanı çaldı dizi filmler
Rafları süsledi cilt cilt ilimler
Bizi görse kahrolurdu alimler
İslami yaşayış bu değil inan
Bu fetvayı nereden aldın Müslüman?

Süslenir püslenir gezer düğünde
Yeri baş köşedir paralı günde
Allah için nefes tüket bir günde
İslami yaşayış bu değil inan
Bu fetvayı nereden aldın Müslüman?

Bir de deriz Müslümanız hepimiz
Kötülük düşünmem, kalbimiz temiz
Namaz borcumuzdur elbet bir gün öderiz
Gerçek Müslümanlık bu değil inan
Bu fetvayı nereden aldın Müslüman?

Sen böyle değildin ne oldu sana
Kaygı duymuyorsun dininden yana
Sıyrıldın özünden döndün yabana
Gerçek hassasiyet bu değil inan
Bu fetvayı nereden aldın Müslüman?

Sormayın dertliyim bunlardan yana
Şanlı tarihine dönüp bir baksana
Üzülmez mi görse Fatıma ana
Allah seni konu yaptı Kurân’a
Nisa suresinde geçiyor inan
Neden açıp okumuyorsun Müslüman?

Müslümanım diyen Ey hanımlar, kızlar!

En iyi barınacağınız, oturacağınız yer, her şeyden evvel kendi evinizdir. Aile çerçevesi dışında kalan meselelerden sizi sorumlu tutan yok. Bu sebeple huzur içinde, rahat rahat, size yakışan bir vakarla evinizde oturunuz. Evinizin işlerini görünüz ve evinizle ilgileniniz.

Zaruret icabı sokağa çıkmanız gerekiyorsa, bu konuda size izin verilmiştir. Fakat iffetinizi ve namusunuzu korumalısınız. Herkesin dikkatini çekecek şekilde giyinmeyiniz. Başkalarını sizinle meşgul olmaya zorlamayınız. Gözler aracılığıyla insanların gönüllerini avlayacak şekilde güzellik gösterilerinde bulunmayınız. Yürürken ağır başlı olunuz. Ellerinizle işaretler yapmayınız. Yüzünüzü göstererek kaş ve göz oyunlarına başvurmayınız. Hele kırıtarak hiç yürümeyiniz. Yabancı bakışları üzerinize toplayıcı hareketlerden sakınınız. Mücevherlerinizi, bilezik ve sairenizi gizleyiniz. Bunları şangırdatarak, seslerini duyanların gönüllerini avlamaya kalkmayınız. “Benim de cicilerim var.” kabilinden hareketler yapmayınız. Konuşmanız gerekiyorsa ciddi olunuz. Fiskos yapmayınız. Ölçülü konuşunuz. Bakın! Bu hususta ALLAH Teâlâ size özel ne buyuruyor:

“Ey hanımlar! Eğer ALLAH Teâlâ’dan korkuyorsanız yabancı erkeklere karşı kırıtarak konuşmayın, sonra kalbinde şehvetten dolayı hastalık bulunan kimsede arzu uyanabilir. Güzel, ölçülü ve ağır başlı söz söyleyin.” (Ahzab Sûresi:32)

Bu sebeple: Namahrem erkeklere karşı kırıtarak konuşmayın. Yılışıklık ifade eden davranış içinde söz söylemeyin. Gülerek, işvelenerek konuşmayın. Naz ve cilve yaparak hitap etmeyin.

Zira bir hanımın bu şekilde konuşması, kalplerinde şehvetten dolayı hastalık bulunan erkeklerde arzu ve ilgi uyandırabilir. Böylece kötü niyetin ilk adımı atılmış, kötü düşünmenin tohumuna ortam hazırlanmış olur. O bakımdan kadının kırıtarak, işvelenerek, cilve yaparak konuşması haram kılınıp yasaklanmıştır.

Kadının ağır başlılığı, ciddiyeti, söz ve davranışlarındaki ölçülülüğü çok önemlidir. Çevresindeki insanlara hürmet telkin etmesinin başlıca sebeplerinden bir kısmının bunlar olduğunu söyleyebiliriz.

Bu prensipleri nazarı dikkate aldığınız takdirde sokağa çıkmanızda her hangi bir sakınca yoktur. İhtiyaçlarınızı görmek için evlerinizden dışarıya çıkabilirsiniz. İşte Kur’ân-ı Kerim’in ahlâkı bunlardır.

Osmanlı toplumunda Müslüman kadınlar trenlerde, vapurlarda, tramvaylarda kendilerine mahsus, özel bölümlerde seyahat ederlerdi.

Yine Müslüman hanımlar lokanta ve muhallebicilerin ailelere tahsis edilen bölümlerinde yemek ve tatlı yiyebilirlerdi. O bölgeye, kocaları da olsa erkekler giremezdi.

Sayın kişi dindar bir Müslüman imiş, hanımı başörtülü imiş… Yüksek tepeye çıkınca, hanımı ile birlikte resepsiyonlara, davetlere, toplantılara, içkili ziyafetlere katılacakmış.

İslâm’da böyle bir şeyin yeri yoktur. Böyle bir şey dindarlıkla, Müslümanlıkla olması mümkün değildir.

Birtakım Müslümanlara hitap ediyorum: Takva ve dindarlık ile fısk, fücur ve günahı birbirine karıştırmayalım.

“Bizim istediğimiz İslâm…” diye bir şey olamaz. ALLAH Teâlâ’nın bildirdiği, Resûlullah (S.A.V.) efendimizin tebliğ ettiği, 15 asırdır müctehidlerin, fukahanın, salihlerin anlattıkları İslâm’ı ölçü alalım

Başörtüsü, güncel ifadesiyle türban ALLAH Teâlâ’nın kesin bir emridir. Cenab-ı Hak şöyle buyuruyor:

…Başörtülerini yakalarının üstünü örtecek şekilde koysunlar, örtsünler. (Nur Suresi:31)

Sadece başörtüsü değil, dış giysi (cilbab) da ALLAH’ın emridir.

“Ey peygamber! Hanımlarına, kızlarına ve mü’minlerin kadınlarına de ki: (Bir ihtiyaç için dışarı çıktıkları zaman) cilbab yani bütün vücutlarını örten dış örtülerini üstlerine alsınlar. Bu, onların hür bir kadın olarak tanınması ve incitilmemesi için daha uygundur, daha elverişlidir. ALLAH çok bağışlayan ve merhamet edendir. (Ahzap Suresi:59)

Bir devlet kurumu olan Diyanet İşleri Başkanlığı, üç kere “Başörtüsü dinin emridir” şeklinde fetva vermiştir. Zaten aksini değil başkanlık, müslümanım diyen hiçbir kimse söyleyemez. Çünkü bu, bir iman meselesidir.

Mehmet TALU

Mahmut Efendi kuddise sirruhu hazretleri

 • Niye hanımlar ellerini omuzlarına kadar kaldırıyorlar? Kolları açılıp vücutları görünmesin diye. Ne incelik. Sen sokakta kalaycının çırağı gibi açılıyorsun. Bir de işe gidiyorlar neden? Geçinemiyorlarmış. Geçineceğiniz kadar yiyin. Sabreden fakirlere çok yüksek makam var.
 • Bir necaset görsen, ona bakmaya devam eder misin? Hemen kaçırırsın gözlerini, namahrem de öyledir inan ki!
 • Bu zamana kadar namahrem görmedim, bundan sonra da rabbime dayanıyorum. “Şimdi bir hanım kendisini yabancı erkeklere göstermiyorsa ona ahlaksız diyorlar. Ne derlerse desinler isterse darılsınlar. Asıl ahlak budur. Ben hanımımı erkek kardeşime göstermiyorsam bende onun hanımına bakmıyorum. Biz akrabayız diyorlar. İşkembe-i Kübradan atıyorlar. Dünya üzerinde milyardan fazla Müslüman var, varda ne oluyor? BİR MAHALLE KADAR HÜKÜMLERİ YOK! ÇÜNKÜ ALLAH’I MEMNUN ETMİYORLAR.”
 • İslâm kıyafetinin kıymetini çok iyi bilelim. Rasûlüllûh Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem buyurdu ki: ‘Kim bir kavme benzerse, o da onlardandır.’ Parmak kadar küçük de olsa onların şekillerinden üzerinizde bulunuyorsa onları sevdiğiniz anlaşılır.
 • Kur’an’da çarşaf yazıyor mu?
 • ‘Kur’an’da Ahzap Suresi 59’da “cilbab” olarak geçiyor. Ahter-i Kebir’e(lugat) bakıyoruz:
 • -Cilbab: Milhafe.“Sonra “milhafe“ kelimesine de lugate (Ahter-i Kebir) bakıyoruz, o da “ çarşaf“ diyor.
 • Hamdi, tefsir kitabında cilbaba“çarşaf“ diyor.
 • “Ahkâm Tefsiri “nde yine “ çarşaf “ diyor.
 • Konyalı Mehmed Vehbi, o da “çarşaf “ diyor.
 • Önceki hocaların hepsi ‘çarşaf’ dedi.
 • Şimdi ki hocalar o hocalardan büyük mü? Birincisi, manto erkek giysisidir. İkincisi.Avrupa’dan geldi. Çarşafı giyin, korkmayın! Bakın,Allah(cc) size müsaade etti. Kendi nefsinizi yenemezseniz başkasına suçu atmayın.
 • Çarşaf giymekle manto giymek arasında ihtilaf var, şu halde bunu Allah’a sormalı, çünkü bunun hükmü ona aittir. Müminleri dost kafirleri düşman bilmeyen, çarşaf ile manto arasındaki farkı ayırt edemez. Mahmud’un hasta olduğunu duyarsanız, bir kadın çarşafını çıkartmış da ondandır.
 • Kâfir kadınlar Müslüman elbisesi giymeye bir kere olsun merak etmezler. Müslüman kadınlar ise deli oluyor kafir elbisesi giymeye. Manto giyecekmiş. Tepeden tırnağa uzunmuş genişmiş nefse uymayalım çarşaf giymek lazımdır.
 • “Hakim teyze bu işi ne güzel anladı… O demiştir ki; Üstadım ! Senden çok şeyler öğrendik, ama sizden hiçbir şey öğrenmesek de sadece bu Çarşafı öğrenmemiz yeterdi ..” Çok doğru anladı…Bütün kadınlar böyle akıllı olsaydı dünya CENNET olurdu!.
 • Çarşaflı eğer çarşafın kıymetini bilirse cihan ona dokunamaz, dokunsa cihan yıkılır.

Çarşaflı Yahudi Kadınlar
Çarşaflı Yahudi Kadınlar

Timurtaş Uçar Hoca Efendi Tesettürün Gerekliliğini Hem Fizik Hem Şeriat kanunlarıyla anlatıyor, itiraza mahal yok!

Kardeşlerim resimlerinizi facebook’tan silin TR+EN Altyazılı

Esad Coşan Hoca görüntüye şaşırdı:

ÇARŞAFTA NERDEN ÇIKMIŞ KURANI KERİMDE ÇARŞAF MI GEÇİYOR

Paylaş