Anlayış mı$ Mal sevgisi mi?

Adam yeni kamyonuna bakmak için evinden çıktığında, üç yaşındaki oğlunun gayet mutlu bir biçimde elindeki çekiçle, kamyonunun kaportasını mahvettiğini görmüş.

Hemen oğlunun yanına koşmuş ve çocuğun eline çekiçle vurmaya başlamış!

Biraz sakinleşince oğlunu hemen hastaneye götürmüş. Doktor çocuğun kırılan kemiklerini kurtarmaya çalıştıysa da, elinden bir şey gelmemiş ve çocuğun iki elinin parmaklarını kesmek zorunda kalmış.

Çocuk ameliyattan çıkıp, gözlerini açtığında, bandajlı ellerini fark etmiş ve gayet masum bir ifadeyle, “Babacığım, kamyonuna zarar verdiğim için çok üzgünüm,” demiş ve sonra babasına şu soruyu sormuş: “Parmaklarım ne zaman yeniden çıkacak?” Babası eve dönmüş ve intihar etmiş…

Bu hikaye bana geldiğinde başlığı “Anlayış” idi, sevdiklerimize karşı anlayışlı olmamız gerektiğini ifade ediyordu. Böyle sorunlar anlayışlı olmakla çözülecek kadar basit değil; Sorunun özüne bakarsak babanın yeni arabasına duyduğu sevginin evladına duyduğu sevgiyi aştığını görüyoruz, yani sorunun özü “Mal sevdası” İnsanlar kardeşine, ailesine, arkadaşına verdiği değerden çok köpeğine, arabasına, $’a! veya gerçekte hiç görmediği bir aktöre, şarkıcıya değer verebiliyor.

Bu normal mi?

Allah celle celêlühû 95-TİN suresinde 4- Biz insanı en güzel biçimde yarattık. buyuruyor. En güzel yaratılanın bir maden parçasına, ruhu olmayan bir hayvana yada giyeceğine konuşacağına menajerinin karar verdiği bir futbolcu yada insanların zaaflarını kullanarak aşk şarkısı adı altında $’a çeviren şarkıcıların kıyaslanmasını bile vicdan sahibi bir insan kabul edemez. Bu aşk adına nameler şakıyan memleketimizin ünlü ast solistlerinden birinin savurduğu küfürler herhalde sağır sultanın kulağına bile gitti.

İnsan kendini böyle kötülükten nasıl korumalı? Cevap çok basit; İnsanı en güzel biçimde yaratan Allah celle celêlühû, ahlaki eğitimini ve hukukunu da gönderdiği peygamberler ve kitaplar vasıtası ile bizlere sunmuştur, örnek almamız gereken tek kişi Allah’ın celle celêlühû “Habibim (Sevgilim)” sıfatını verdiği bir peygamberimiz, uymamız gerekende rabbimizin bize bahşettiği hazreti kur’an dır.

Konuyla ilgili Sevgili Peygamberim kitabının mp3 bölümümüzdeki yedincisinin kırkbeşinci dakikasında anlatılan “Salebe” isimli sahabenin ibretli hikayesinin mutlaka dinleyiniz.

Kemter

Paylaş